Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

VPS nedir ?

Greatking Çevrimdışı

Greatking

Admin
Web sitesi
Discord
greatking
Cinsiyetiniz
Bay
Şube
Bursa
VPS nedir ?
Açılımı Virtual Private Server olan ve share hosting ile dedicated hosting karışımı olan bir hosting şekline verilen isimdir.
Konuya anlatmaya gerçek bir uygulama ile başlasak daha iyi olacaktır sanırım;
(örnekteki rakamsal değerler konuyu anlatmak için verilmiş degerlerdir.)

Günlük 100 hiti olan bir siteniz vardır. İşler zamanla ilerler, hitiniz 1000 olur, bir süre sonra hitiniz 10.000 olur ve artık dertleriniz malesef başlar.

Artık hosting şirketiniz mırın kırın etmeye başlar doğal olarak. Siteniz çok fazla sistem kaynağı tüketmeye başlamıştır. Yada hiti 2000 olan siteniz bile bazen çok fazla upload yada download olayları yüzünden yada çok fazla SQL sorgusu yüzünden aşırı sistem kaynağı yani Cpu tüketmeye başlayabilir. Çünkü siteniz aynı makinedeki diğer sitelerin hakkını yemeye başlar. Share sunucu dedigimiz olayda 1 makinaya 100 site konur ve Sunucudaki bir CPU'yu 100 site ortak şekilde kullanırken, sizin büyüyen siteniz tek başına sunucu işlemcisinin %25 bölümünü kullanmaya başlar.
O andan itibaren size ya dedicated makine almanızı önerirler yada kapının yolunu gösterir hosting firmasının yetkilisi...
Yok yok bu hosting firması dandikmiş ben en iyisi başka hosting firması arayayım dersiniz. Pılınızı pırtınızı toplayıp başka bir hosting firmasının müşterisi olursunuz. Bir müddet geçtikten sonra yeni hosting firmanızda aynı şeyleri söylemeye başlar. Çok Cpu tüketen bir siteyi hiç kimse share hosting içinde barındırmak istemez.
Bir yol ayrımına gelirsiniz ya siteyi kapatmak yada paraya kıyıp dedicated sunucu almak ama 2.000 hitli siteniz için 100$-150$ civarı bir paraya dedicated sunucu almak gözünüze gelir hele ki siteden kazancınız yoksa, sitenizi kapatmakta işinize gelmez o kadar emek verip bir yerlere getirdiginiz sitenizi kapatmaya gönlünüz razı olmaz.
Hosting firması sitenizi "share hosting" müşterisi kategorisine almak istemez, dedicated hosting satmak ister ama sizinde paranız yoktur.
İşte bu durumdaki webmaster arkadaşlar için imdada VPS hosting girer.
VPS hosting Nedir
Bazı yazılım firmaları, durumu yukarıdaki anlatılan durumdaki websitesi sahipleri için VPS programlarını yazmışlardır.
Piyasada bu işi yapan en iyi 3 VPS programı Virtuozzo, Wmware ve Microsoft Virtual Server 2005.
Peki bu programlar ne işe yarar ?
Hosting firması dedicated makinaya temiz bir linux kurulumu yapıp hazırladıktan sonra Virtuozzo programını kurarak sanal olarak bilgisayarı parçalar.
Nasıl yani?
Örneğin dedicated sunucu makinenin 1gb ram belleği vardır. Virtuozzo programı bu sunucunun 1gb ram belleği 256mb olarak sanal olarak 4 eşit parçaya bölüyor. 100$ olan dedicated makine maliyetini 4 eşit parçaya bölerek 4 farklı müşteriye daha rahat şekilde 25$ gibi bir fiyata satabilir.
Aynı şekilde Virtuozzo programı bilgisayarın işlemcisini ve harddiskinide 4 eşit parçaya böler.
Siz bu şekilde 25$ vererek, sunucu işlemcisinin %25 dilimini kullanma hakkına sahip olursunuz.
Share hosting paketinde sunucunun işlemcisinin %1lik kısmını, Dedicated sunucuda işlemcinin %100lük dilimini siz kullanırken VPS sunucuda sadece %25lik dilimini kullanabiliyorsunuz.İşte bu sebepten dolayı VPS sunucular ucuzdur.
Vps Sunucunu Artı yönleri:
1- Dedicated kadar pahalı degildir ama kısmi olarak kendi sunucunuz olur.
2- Makinenin size ayrılan bölümüne istediğiniz programı kurabilirsiniz.
3- Sunucu bakımınız dedicated kadar zahmetli olmaz.
4- Kendi sunucunuz oldugundan dolayı istediginiz kadar site barındırabilirsiniz.Hosting satışı yapabilirsiniz.Para kazanabilirsiniz.
Vps Sunucunu Eksi yönleri:
Piyasada gördüğünüz ucuz dedicated veren hosting firmalar genellikle vps sunucularını millete dedicated diye satmaya çalışırlar. 25$lık maliyeti olan sunucuyu size 50$ a dedicated sunucu satıyoruz diye geçirmeye çalışırlar.
VPS sunucu alacaksanız gerçekten güvendiğiniz hosting firmalarından alın yada mutlaka o firmadan vps hizmeti almış birine sorun.

Üçkağıtçılık yapmaya çok müsait bir Hosting dalıdır VPS işi.
Hosting işi yapan firmalar 1 dedicated makinayı 4 degilde 8 parçaya bölüp size 4 parçaya böldük diye satmayada çalışabilirler.
Virtuozzo programı ile illa 4 parçaya bölünür diyede bir kaaide yok tabii ki. 4gb ram bellegi olan dual xeon makinayıda 4 parçaya bölmek kardan çok zarar getirir hosting firmasına.
Böyle güçlü makinaları 6 ila 8 parçaya bölüp satan yerlerde var.Özetle bir makinanın Ram bellegi yettigi kadar sayıya bölünebilir dedicated makina.
Bizim burada dikkat edecegimiz nokta hosting firmasının bize vaad ettigi ram ve cpu kullanma yüzdesidir.

100mb Ram satan yerlerden uzak durun, bunu satan adam o makinayı en az 10 parçaya bölüp satmaya çalışıyordur.
Bir makinada ne kadar çok site olursa, sorun yaşama olasılığınız o oranda artar çünkü VPS programları tam olarak donanımsal parçaları bölemediginden bazen makinanın kilitlenmesine yol açıyor ve Virtuozzo programıda çalışmak için ram ve cpu gücü tüketiyor.

VPS programını Evdeki bilgisayarımdada kullanabilirmişim dogru mu?
VPS programlarının çok amaçlı kullanım şekilleri mevcuttur. Özellikle Wmware programı ile kendi bilgisayarınıza 5-6 işetim sistemi kurabilirsiniz. Yani bir bilgisayara 6 işletim sistemi kurabilirsiniz.
-Evinizdeki windowsXP işletim sisteminin içine sanal olarak linux işletim sistemi kurup ögrenebilirsiniz.
- Virüs- trojan yazıyorsanız yada bu işler ile ilgileniyorsanız mesela sanal windowsXP kurup onun içinde her türlü testi yapabilirsiniz. Bu sektördeki trojan gerçek bilgisayarınıza erişip zarar veremez.
- Sürekli yeni programlar indirip deneme ve ögrenmek istiyorsanız, mevcut işletim sisteminizi mok etmek istemiyorsanız (her program kurup sildikçe windows işletim sisteminiz şişer ve çökmeye dogru yol alır) sanal windowsXp işletim sistemi içinde her türlü programı indirin kurun silin geri kurun.
- Çok sevdiginiz eski oyunlar yada bazı muhasebe programları hala windows95 istiyorsa sanal bir windows95 işletim sistemi kurup orada işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Birbirinden bağımsız onlarca farklı işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar