Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

Ücretli Scriptler - Sıkça Sorulan Sorular

Greatking Çevrimdışı

Greatking

Admin
Web sitesi
Discord
greatking
Cinsiyetiniz
Bay
Şube
Bursa
Sıkça sorulan yada sıkça yaşanan soru/sorun lara değineceğim bu konuda.

1-) Ücretli Yazılım nedir?

- Ücretli yazılım, kişiye özel tasarlanıp kodlanmış yazılımlardır. video, oyun gibi kalıplaşmış herkesin kullandığı yazılımlar hazırda bulunmaktadır. Fakat dikkatimi çekiyor piyasada hiç bulunmayan yazılım talepleri geliyor ve dedikleri şu, hazırda varsa alacağım. Şimdi kalıplaşmış yazılımların dışındaki yazılımları hazırda bulamazsınız, zaten her aradığımız hazırda bulunsaydı kişiye özelliğin bir anlamı kalmazdı herkes oyun için onarcade video için bilmem ne tube alışveriş için e-commerce gibi ücretsiz yazılımlar kullanırdı. Yazılımı özel yapan size özel ekstra talep ettiğiniz özeliiklerdir.

2-) Ücretli Yazılım fiyat tarifesi
- Yazılımların fiyatları kişiye göre değişir. Ve her yazılımcı kendine göre bir fiyat çıkartmaktadır. 50 ytl talep edenler olduğu gibi 500 ytl talep edenlerde olabilir. Peki farkları neler derseniz? bir sonraki şıkta bulabilirsiniz..

3-) Yazılımcılar ve Özellikleri
- Yazılımcılar gruplara ayrılır, Ve bulundukları grup(konum)a göre emeklerinin karşılığını talep ederler. baştan savma kodlama yapan birisi ile profesyonel çalışan birisi aynı parayı alamaz. Bu gruplar kısaca şöyledir;
Editleyiciler, kopyala/yapıştırcılar, coderler, geliştiriciler, uzmanlar, guru'lar.
editleyiciler genelde hazır bulunan yada w-arez'e düşmüş yazılımları yağlayıp yağlaıp satanlardır. Kimisi tasarımını değiştirir kimisi türkçeye çevirir kimisi bir ayrıntı ekler satarlar.
kopyala/yapıştırcılar genelde belli bir kalıp üzerine çalışan kod tekrarlarının çok bulunduğu ve her çalışmasında aynı kodları kullananlardır.
coderler ise kopyala/yapıştırcıların biraz daha kod yazabilenleridir. fonksiyon yazıp kod tekrarlarından kurtulmayı akıl edebilirler.
geliştiriciler ise fonksiyon yazabilen object orianted den haberdar, düz kod mantığından biraz olsun arınmış kişilerdir.
uzmanlar ise kendini kanıtlamış düzenli kod yazabilen, nerde ne kullanacağının bilincinde olan ve orada burada fonksiyonlarını paylaşabilicek yetiye sahip olanlardır.
Guru lar ise ustalaşmış hertürlü kodu zorlanmadan yazan, php.neti pek fazla kullanma gereği duymayan ve genelde kod yazmaktan sıkılmaya başlamış/sıkılmış kişilerdir.

4-) sıkı pazarlıkçıyım 50ye kapattım işi
- tebrik ederim bir ara uğra madalyanı takayım. bu kafayla daha çok 50 ytl dökersin piyasaya, yarın birgün çatlayıp patlamaya başlayınca yazılımın harıl harıl uzman ararsın kendine yamatmak için. ucuz etin yahnisi bellidir. bir kişi 50 ytlye kendini kasmaz, baştan savma çok fazla kod tekrarlı güvenliğini performansını bile umursamadan yapar verir. hitlerin yükseldiğinde aklın başına gelir nasılsa. Bana zamanında çok müşteri geldi bot, yazılım onarımı için.

5-) bazen duyuyorum orm, oop falan nedir?
- oop açılımı object orianted programming yani obje tabanlı programlamadır. tamamen sınıflar ile alt yapının kodlanmasıdır. işin içine sınıf giriyor diye güvenlilik, hız geldiğini sanmayın. oop karmaşık yapılarda düzenli ve birbirleri ile etkileşimli kodlama için kullanılır. biren fazla fonksiyonun birbirleri ile iletişim halinde olmabilmesinin yanı sıra başka sınıfları kalıtım alabilir(extend) ve o sınıfa yeni methodlar ekleyebilir veya varolanlarını değiştirebilirsiniz(override).
orm ise düzenli ve hızlı kodlama için kullanılan bir tekniktir. örneğin bir kullanıcı çağırırken kullanıcının özelliklerinide ayrı ayrı alabilirsiniz. function user($id) user_name($user_id) gibi gibi. 3 katmanlı mimari ise veritabanına veri işleme kısmının ayrı, veriyi hazırlama kısmının ayrı ve veriyi yazdırma kısmını birbirinden ayrı şekilde kodlanmasıdır. Bu sayede düzenlilik gelir ve daha hızlı ve seri şekilde düzenlemeler yapabilirsiniz. Bazı arkadaşlar bol keseden sıkıyor yok ormydi yok oop idi. Ama basit yapılarda oop çok gereksiz ve zaman kaybıdır, bizzat kullanmış biri olarak söylüyorum. Zaten kimse xxx lira için kendini harab etmez. fonksiyonel kodlama ile zaten düzenli, hızlı kodlama yapılınabilinir. Kaldıki güvenliği sağlayan fonksiyonlar değil yazılımcının kendisidir. tutupta escape etmezseniz dev gibi bir yazılımda yapsanız injection açığı bırakabilirsiniz(ki arkadaşlık, kontör gibi sitelerde görmüşlüğüm var) ayrıca güvenlik açıkları genelde düz ve kalıplaşmış(kopyala/yapıştır) kodlamalarda bolca bulunur.

6-) Bazı kişiler 20k$ teklif veriyor sıkıldım!
- sıkılman gayet normal, sen tutupta bir firmanın zaman, emek, para üçlüsünü bolcana kullandığı bir sistemi yazdırmak istersen daha çook sıkılırsın. dikkatimi çekiyorda aaa firması proje oluşturmuş finansör sağlamış yada bütçe ayırmıştır, bir ofis açarlar içeri ıvır zıvır nerden baksan 20bin ytl, 2 yazılımcı bir tasarımcı bir flashcı bir javascript ve birde css uzmanı, güvenlik uzmanı ve server yöneticisi alırlar her birinin maaşı 2 bin ytl dir nerden baksan profesyonel insanların aylık kazancıdır bu. Aylık oldu 8x2=16 bin ytl maaş. Büyük projeler 1-2 ayda bitmezler ayrıntılı oldukları için en azından 3-4 ay sürmektedirler. Buna test aşaması dahil değil. 4 ay yazılım 1 ay test aşaması dersek 5x16=80 bin ytl + 20 bin ilk harcanan rakam oldumu 100 bin ytl buna daha elektrik, su, vergi dahil değil.. kafadan 150 bin ytl harcama oldu, reklamada bir o kadar harcadılar ve ünlü oldular. aaa kişisi sitelerine girer önce bir dolaşır ve çok beğenir, genelde bu aa kişisi ya öğrencidir yada az paraya çalışan bir işçi. akıllı aaa abimiz hemen rakip site açmaya karar verir ve bu işin wordpress ile olmayacağına karar verir, yemez içmez s... bin ytl para biriktirir ve konusunu açar, aaa sitesinin aynısını yazacak olan eleman aranıyor tercihen istanbulda olmalı(tercihen istanbul dedi heralde ofis kiralayacak eleman arıyor) neyse bahseder aaa sitesinin aynısını istiyorum özgün tasarımda olmalı + bir kaç özellikte katabilirim teklifleri alalalım. 5-10 kişinin öalışıp yaptığı işi bizim burda tek kişi yapabilirim diye çıkar ve teklini yapar 20 bin $ ($_$). genelde teklifler birbirini izler ardı sıra ve konuyu açan kişi çıkar sahneye.. Başlar bol keseden sıkmaya yok çok attınız yok amele günde bilmem kaç ytlye çalışıyor(çok biliyosan git ameleye yazdır) ve kocaman kocaman çok büyük miktarmış gibi(ona göre büyüktür) bütçesini yazar.. aaa arkadaşımız çok zekidir firmanın yüzbin lerce lira harcadığı sistemi bin ytl ye yazdırabileceğini düşünür. ve bir kişi çıkar işi alır()genelde bulamazlarda arada dolandırıcılar girer devreye kopyala/yapıştır baştan savma verir yazılım dökülüyodur tasarım ise header bb sitesindense footer cc sitesinden aynen yamalı bohça.. bir iki ay kendini kasar abimiz ve en sonunda dayanamaz çöpe giden bin ytlsi olur en sonunda ve kepengleri indirir.

7-) bunları unutmamalıyız
- yazılımcılar fiyatı harcayacakları emekleri varsayarak hesaplar verir. xx ytl ye çalışan bir kişi asla güvenliği özgünlüğü düşünmez aynen eski yazılımlarını açar kopyala/yapıştır bitirir teslim eder. Fakat iktarı yüksek olan kişiler yazılım, tasarım, güvenlik, kod ve sql optimizasyonu, sadece kişiye ait olması gibi etkenleri katarak verir fiyatını. Eğerki kopyala/yapıştır istemiyorum diyorsanız xxxxxx gibi ucu sonu olmayan tekliflere dil çıkartmayın, çok basit kodlama şu olucak bu olucak hiç demeyin, madem basit olduğunu biliyorsunuz oturup kendiniz kodlayın. insanların emeğini küçümseyerek yaa çok basit bu xx ytl yeterde artar bunlara derseniz yarın birgün siz bir ürün/mal/site sattığınızda bir kişi çıkıp x ytl teklif ederse ağırınıza gitmesin.. Buraso özgür piyasa isteyen 1 saatlik emeğine xxxxxx $ biçer isteyen façabuka 100 ytl ayırır ama olan istemekle/ayırmakla kalmaları olur. Tabi teklif verip talep göremeyincede konu günceldir gibi flood,çöp mesajlarınızı konunuzdan esirgeyin şahsen gördüğüm an report etmekteyim, yada bu sitede yokmu yazabilicek kapasitede adam aa hiçkimse yazamıyor gibi küçültücü ifadeler hiç kullanmayın kimse sizin xx bütçeli façabukunuzu yazmak zorunda değildir bu sitede kral projelerde bulunabilecek/bulunmuş kişiler vardır. vede bütçe ayırırken tasarıma, yazılıma ayrı emek verildiğini unutmadan fiyatlandırma yapınız..

:cool: yazılımcılara gelen garip teklifler
- Bunları tasarımcılara söylenen yalanlar gibi düşünebiliriz.
* biz senin referansın oluruz (sanki referansa ihtiyaç varmış gibi)
* bize bir indirim yap bak çevre çok sana iş çıkar (sağol anam benim işe ihtiyacım yok)
* sen başla biz kaporayı göndeririz (oldu gözlerim doldu isterseniz sponsorunuzda olayım)
* bana xx ytl dokunmaz paran kalmaz bende ama önce işi teslim et (hass....)
* Bu iş başlangıç, daha nice işler yapacağız (o zaman gelsinde bakarız müsait olamayabilirim..??)
* 2 taksitte ödemek istiyorum önce işi teslim almadan %1 işi teslim aldıktan xx ay sonra geri kalanı (bu akılla fazla yaşamazsın sen)
* iş acele sen başla yetiştiririz paranı (acele giden ecele gider benim acelem yok kaporayı beklerim ben)
ve daha neler neler. kesinlikle ama kesinlikle kapora almadan çalışmayın, eğer geç verecekse kaporayı işin %10 undan fazlasını yapmayın. Çünkü kapora almazsanız işi beğenmeyip almıyorum vazgeçtim diyen, ben aa kişisinede yaptırmıştım onunkini alıcam ucuzlattı diyen, şunuda ekle bunuda ekle şurası şöyle olsun burası böyle olsun neyse vazgeçtim al senin olsun! diyen neler neler. Şahsen buradaki konuları inceleyip xx ytl gibi bir fiyata 1-3 gün lerini verenleri görüp üzülüyorum. Tabi bir yerde onlarda haklı sonuçta php ye yeni başlamış öğrenmeye çalışan kişiler ve ezilerek, çok fazla çaba harcayarak bunu başarıyorlar ama ilerde uzman olduklarında xx ytl onlara küfür gibi gelecektir. mesela ben 50 ytl için bir gün harcamaya değmeyeceğini düşünüyorum.. Zaten daha dün yazılım yazdıranlar bugün phpye başlamış hatta onlar yüzünden bir msn adresi heba ettim çünkü yardım baabında yazılımlarının çoğunu ben ve benim gibi arkadaşlara yaptırma çabası içindelerdi :)

9-) çürük müşteri
- Çürük müşteri genelde parası çok çok kıymetli, verdiği paraya daha iyi şeyler istemeye hakkı olduğuna inan müşteridir. sıkı pazarlık sonucu xx ytl'ye ite kaka anlaşan bu müşteri tipi pazarlıkla kalmayıp iş başlangıcı yada devamında ekstra özellikler taleb ederek xxx ytl'e iş yaptırmaya çalışır. sürekli dert yanar, beğenmez, hatta bazıları tehtit bile eder(benim çevrem geniştir iş yapamazsın falan bol keseden palavra atar).
Bu tür müşteriye denk geldiğimizi nasıl anlarız? zaten anlamaya gerek yok kendini belli eder, aşırı bilmiş, para benim için önemli değil ayağına yatan, ahmette 10 lira sende niye pahalı diye palavracı tiplerdir. Genelde bu kişilerden iş almadan önce mutlaka kapora alın ve prensiplerinizi önden belirtin kabul etmez ise başınızdan savın gitsin zaten genelde sen bilirsin bak ben güvenilirim der siz cevap vermezsiniz ertesi gün yine yazar bak son kez soruyorum diye ertesi gün yine.. Gereksiz yaşayan bu parazit arkadaşları hemen def edin başınızdan hatta msn'den direk silin engelleyin yoksa size daha çok yazacaktır. Ve asla ama asla 10 lira için bile prensiblerinizden vazgeçmeyin(lafım profesyonel olma yolundaki arkadaşlara, kopyacılara değil).

10-) Çok bilmiş müşteri
- Bu müşteri tipi, genelde bilmem ne yazılım lisansı pahalı geldi aynısını kodlatmak istiyorum diyen tiplerdir. Şimdi lisanslı yazılım nedir? öncelikle lisanslı yazılım kişiye tek kullanım hakkı verilen, limitsizce parayı bastıran herkese satılan güncellemek için bile para ödediğiniz yazılımlardır. Bununla aynısını sizin için kodlanacak sadece size özel olacak kimsede bulunmayacak, lisanslı olmayan, istediğiniz domainde kullanabileceğiniz bir yazılımla fiyatını karşılaştırmanız söz konusu bile olamaz. Çünkü özel yazılımlar çok satılır yıllık cirosu milyon dolardır. Tutupta aynısını xxx ytl ye yazdırabileceğinizi düşünmeniz sizin çok bilmiş bir müşteri olabileceğinizi gösterir.
Birden fazla kişiye satılan(örnek verelim awbs, vbulletin vb..) yazılımların arkasında büyük bir yazılım ekibi vardır. Ve aynısını tek kişiye lisans ücretinden daha ucuza yazdırabileceğinizi düşünmeniz sizin hayal gücünüzün geniş olduğunu ve hayal kurmaya hep devam edeceğinizi gösterir. Bu yazılımlar 10 liraya yazılıp lisans başı 30 liraya satılmıyor heralde değil mi?? ayrıca kimse size zorlada ücretli yazılım yazmıyor verilen tekliflere, oha çüş uçtun gibi ifadeler kullanmanız size fayda sağlamayacağı gibi daha komik duruma düşmenize neden olur ve ciddiyetsizliğinizin göstergesidir.

11-) son sözler
- dünyada en ucuz ve hızlı(kopylala/yapıştır) yazılımcıları olarak bilinen hintliler bile artık fiyatlarını yükseltmiş saati 10-15$ gibi bir rakama çalışıyorken bizim milletimiz 3 gün'ü xx ytl gibi bir rakama(saatine 8 kuruş :p) yazdırma çabası haliyle piyasayı allak bullak etti, buna herkesin php öğrenme çabasıda eklenirse ilerde piyasa dahada berbatlaşacağına eminim. 2000 yılında php bilen kişi sayısı 2 elin parmaklarını geçmezken şimdi her echo yazabilen php coder oluyor. Burada 1 ay gibi bir zamanı alan yazılımları 1-2 bin ytl ye zar zor kabul ettirip alanlar varken ofislerinde firmalara 1 günde site yapıp 8-9 bin $ alanların'da olduğunu bilmek zaten piyasanın ne halde olduğunu anlatmaya yeter. yakında web sitesi yarışmaları başlarsa şaşırmam "50 ytl ödüllü makale scripti yarışması" kopyala/yapıştırcılar hurraaa.

yasal uyarı 1: güvenlik konusunda örneklendirme yapacaktımda yazılımı kodlayan kişilerin rencide olabileceğini düşündüm.
yasal uyarı 2: herhangi bir kişi hedef asla alınmamıştır genel olaylara göre yorumlar yazılmıştır
yasal uyarı 3: Bu yazı kalp sağlığınızı tehtit etmemektedir fakat göz sağlığınız için garanti vermiyoruz

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar