Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

Titanfall (İnceleme) (PC)

BubyBuby

02ofogrencisi
Şube
Ankara
İncelenecek oyun bir FPS olunca insan hep bir farklı hissediyor ya da bende böyle oluyorum diyelim. Benim neslimin oyun tarihinin en büyük FPS yapımları ile büyüdüğünü varsayarsak, farklı hissetmekte haklıyım diye düşünüyorum. FPS oyuncusunun gerçekten çevik, hızlı ve attığını vuran türden olduğu zaman diliminden bahsediyorum. Roketlerin üzerinden atladığımız -daha doğrusu bunun mümkün olduğu- oyunlardan bahsediyorum. Platformdan platforma uçtuğumuz, nefesimizi kesen çoklu oyunculu maçları anlatmaya çalışıyorum. Unreal Tournament, Quake, Half-Life ve Doom'un yıllarından.

Güneş piliyle iyileşen ve bizim zamanımızda geçen sözde MMFPS'lerden o kadar sıkılmış durumdaydım ki Titanfall açılırken kendimi çocuk gibi hissettim. FPS sonunda özüne, yani bilim kurguya geri dönüyordu.

Şimdi yeniden roketleri atlatma zamanı...

Son 10 yılın en iyi FPS oyunun incelemesine hoşgeldiniz...

26.jpg

Kendini Özel Hissetmek!

Unuttuğumuz başka bir şeyde kendimizi özel hissetmek olmuş. İşte onu daha ilk maçımda anladım. Fark ettiyseniz ilk maç dedim, eh hepinizin bildiği üzere oyunda senaryo modu bulunmuyor. Bu son derece yerinde bir karar olmuş bana soracak olursanız, oyunun amacını tamamen belli etmesi, beklentileri karşılaması yönünde artı bir geri dönüş olacaktır. İyi, tamam senaryo yok dediniz de, bu Campaign seçeneği nedir?

Oyun hikayesini çoklu oyunculu moduyla anlatıyor derim. Titanfall'un en büyük özelliği işte bu! Oynadığınız her maça bir anlam kazandırmak. Ortada öyle über bir senaryo yok, zaten FPS'lerden Oscar'lık senaryolar beklemek saçma olur ama Respawn'ın sürekli olarak ilerlettiği bu senaryo insanı öyle bir bağlıyor ki bir süre sonra atmosfer sizi çepeçevre sarıyor. Titanların o büyüleyici dünyasından kelimenin tam anlamıyla çıkmak istemiyorsunuz.

Hikayemiz elbette gelecekte geçiyor ve iki gücün birbiriyle savaşmasını anlatıyor. Yaşanabilir gezegenlerdeki bölgeleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Bu kadar. Yani... cidden olay bu. Şaka yapmıyorum. Bakın ciddiyim diyorum size!

Peki bu umurumda mı?

Size umurumda olan şeyi söyleyeyim; Ben Titanfall oynarken binaların duvarlarında koşup, çift zıplama ile düşman titanın üzerine fırlamakla, düşmanları kevgire geçirmekle, patlayan titandan dışarı uçarken "YEHUUUU!" diye bağırmakla o kadar meşguldüm ki maç sonunda konuşan birileri olmasa hikaye olduğunun farkında bile olmayacaktım.

Hikaye modu - neden böyle dediğimi inanın bende bilmiyorum- dokuz bölümden oluşuyor ve aslında sizi çoklu oyuncu bölümlerine hazırlıyor.

Burada firmanın bize ufak bir vaadi olduğunu da hatırlatmak isterim. Sözüm ona senaryo maçları haftalık, aylık güncellemeler ile genişleyecek ve bize unutulmaz anlar yaşatacakmış. Aslında size söyleyeyim bunu yapmalarına gerek bile yok. Titanfall'a ait olan her bir parça o kadar özel ve güzel ki ek paket ve DLC olmadan bile sizi uzun süre PC başına kilitleyebilir. Elbette oyuna tonlarca Content ve DLC gelecektir ama bunlara ihtiyacımız yok demeye çalışıyorum. Çünkü Titanfall 'TAM' bir oyun.

6.jpg

Zincirleri Kırmak!
Tam bir oyun oynamayı da özlemişim sevgili okur. Gerçekten... Günümüzde firmaların DLC politikalı şöyle böyle demiyorum, çünkü zaten her şey ortada. Bunun dışına çıkmanın tek yolu ise bağımsız olmak veya kendi oyununu üretip pazarlamak (Bkz: Valve).
Titanfall'u oynamadan önce Infinty Ward çalışanlarının olaylı ayrılığı hep bir garip görünürdü gözüme ama bugün o kadar anlamlı geliyor ki size anlatamam. Bu adamlar hala orada çalışıyor olsalardı Call of Duty yapmaya devam edeceklerdi. CoD tutulan bir marka ise tutulduğu sürece devam edecekti ve asla Titanfall gelmeyecekti.
Titanfall bana üretmekten, gelişmekten ve evrilmekten keyif alan, bunu tutku haline getiren firmalar olabileceğini kanıtladı. Respawn, Zampella'nın kurduğu bağımsız bir oyun şirketi. Ve ilk projelerini EA Games'e sattılar. Tıpkı eski günlerde olduğu gibi. Valve'ın ürettiği fikri kapı kapı dolaştırıp en sonunda Sierra'ya satması gibi. Oyun EA çatısı altında geliştirilmedi, oyun hiçbir yayıncı kuruma bağlı değil, Respawn'ın fikri iyiydi ve bunu EA'ya satmayı başardı ki Activision çatısı altında yaşananlardan sonra Zampella'nın uzun süre bir yere bağlı kalmak isteyeceğini düşünmüyorum.
5.jpg

"Hey, O Lanet Olası Titan Benim Dostum!"
Titanfall, altı farklı oyun modundan oluşuyor ve bunlardan biri diğer modların karışımı şeklinde yapılmış. Şu an oynanabilir tam on beş aktif harita bulunuyor ve gelecekte harita paketleriyle destekleneceğini tahmin etmek güç değil -ki bence 15 harita gayet iyi bir rakam-
Attrition:
İsmine aldanmayın kendisi Titanfall içindeki Deathmatch modu olur. Karşınıza gelen ve düşman olan her şeyi öldürmek üzerine kurulmuş bir yapı işte. 250 puan limitimiz ve eğer iki takım yeterli puana ulaşamaz ise 10 dakika süre limitimiz var.
Yapay zekalı düşmanları öldürünce 1 puan, pilotları öldürünce 4 puan ve Titanları öldürünce 5 puan kazanıyoruz.
Last Titan Standing
Bu moda Titan'ların içinde başlıyoruz ve karşı tarafın Titanlarını yok etmeye çalışıyoruz, bu kadar basit. Ama dikkat etmeniz gereken nokta şu: Ölünce yeniden doğamıyorsunuz!
Hardpoint Domination
İşte Titanfall'un ana oyun modu bu arkadaşlar. Oyun başlarken üç tarafsız bölge var ve biz bu bölgeleri ele geçirip 400 puana ulaşmaya çalışıyoruz. En sıkı maçların bu modda geçtiğini söylememe gerek yok sanırım.
Capture The Flag
Hani bu oyun modunu açıklamak FPS oyuncularına hakaret etmek gibi olur diye düşünüyorum. Tahmin etmeniz zor değil, bayrak var onu mekanımıza taşıyoruz işte.
Pilot Hunter
Her pilot bir puan ediyor ve 50 puana ulaşan ilk takım kazanıyor. Titanlar ve yapay zeka yine var fakat onları öldürmeniz sadece tecrübe puanınızı etkiliyor.
25.jpg

Oyun modlarını anlatmak yetmez eh bir de işin oynanış kısmı var. Titanfall size sonsuz bir eğlence ve bitmek bilmeyen bir aksiyon vaat ediyor. Ve inanılmaz bir şekilde daha önce yapılamayanı yapıyor. Titanfall ile birlikte FPS'ler için savaşa dahil olmak kavramı geliyor.
Bu gerçekten açıklaması çok zor bir kavram. Hani en basiti şöyle anlatayım; siz yokken de devam eden bir savaş var ve siz olmasanız da devam edecek. İşte siz bu savaşın seyrini değiştiren Titan pilotlarısınız! Hava aracıyla alana giriş yapıp tozu gerçek manada dumana katıyorsunuz. Bir oyun oyuncu egosunu ancak bu kadar güzel okşayabilirdi. Ben olmasam kazanamayacaklarını düşündüğüm bir savaşın içindeyim. Atmosfer budur!

24.jpg

Titanfall'da 12 oyuncuya kadar çıkabiliyorsunuz. Kulağınıza az geldiğini biliyorum. İlk başta bana da az görünmüştü, oyunun mekaniklerini çözene kadar...
Oyunumuz bu noktada MOBA türüne selam çakıyor sevgili okurlar. Hem de öyle böyle değil. Bu yapay zekalı düşmanlar var ya işte onlar sizin creep/minion'larınız. Puanları onlardan topluyorsunuz. Siz olmasanız da devam edecek sonsuz savaş fikri zaten MOBA türünün açıklamasıdır. Bir FPS oyunun revaçta olan MOBA'lardan böylesine bir özelliği alması gerçek bir artı ve maçların organik yapısını arttıran bir özellik olmuş. Bir de Bounty Hunter olaydı iyiydi. (Yazar burada pis pis güler.)
Pilotlarımız inanılmaz çevikler, duvarlarda koşabiliyorlar, anti-titan silahları kullanarak devlere meydan okuyorlar ve diğer pilotları, düşman creeplerini öldürerek oyuna adını veren şeylere ulaşmaya çalışıyorlar.
6.jpg

Tatmin noktasına ulaştığım o an:
Titan'a bindiğim ilk andı! Noktamı belirledim ve aşağı düşen canavar tozu havaya kaldırdı. Etrafındaki koruyucu kalkan benden başkasının ona ulaşmasını önlüyordu. İlerledim ve 'E' tuşuna basayım. Beni kavradı ve hoppala diyip içeri attı. Artık sentetik bir varlıkla iç içeydim ve muazzam hissetmiştim.
Titan'larımız tıpkı pilotlarımız gibi hızlı ve çevikler. Kendilerine gelen roketleri ellerini kendilerini sağa sola, öne arkaya fırlayarak atlatabiliyorlar. Gelen ateşi kalkanları ile adeta bir Neo temsili gibi tutup düşmana bocalayabiliyorlar. İki temel saldırı şekilleri var. Alana roket saldırısı ve ağır makineli tüfek. Söylemekte fayda var, savunmaya önem vermeniz gerekiyor çünkü Titanlarınız çok dayanıklı değiller. Güç kalkanları yeniden şarj olsa da gücünüz tazelenmiyor (Call of Duty'e inat) ve hasar eşiğini geçerseniz dışarı fırlatılıyorsunuz. Ayrıca Titan'ların kendilerine ait yapay zekaları da bulunuyor. Onlara sizi takip etmeleri yada belli bir bölgeyi savunmaları yönünde talimat verebiliyorsunuz.
Birde Burn Cards dediğimiz olay var. Oyundaki hareketlerinize göre belli perk özellikleri kazanıyor ve bunları gerek pilotunuz gerekse Titan'ınız üzerinde kullanabiliyorsunuz.Kartlar ilk olarak yedinci seviyede aktif oluyorlar ve bu kartları oyun içerisinde aktif olarak kullanabiliyoruz. Kartlarımız ile gelen özellikler biz ölene kadar geçerli olduğundan stratejik düşünmek ve ona göre oynamakta fayda var. Kart oyunlarına güzel bir gönderme olmuş, pek şahane olmuş. Oyunun dinamik yapısını tavana vurduran bir sistem Burn Cards.

13.jpg

Grafiği Unutuyordum! Bu bir itiraftır!
Gerçekten unutuyordum. Titanfall ile o kadar çok yeni şey gördüm ki genelde baktığım özellikleri görmezden gelmeye başladım. Grafikler için söylenecek söz yok. Videoları izlediniz, belki Beta'yı oynadınız. Az çok biliyorsunuz. Kendileri muhteşemler ve müthiş bir optimizasyona sahipler. Orta sınıf makinelerde de gayet güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. Ve gerçekten grafikten, sesten çok fazla bahsetmek istemiyorum. Olması gerektiği gibi üst düzeydeler. Çevre emilimi, ışıklandırma, optimizasyon muhteşem. Eğer evinizde iyi bir ses sisteminiz veya sağlam bir kulaklık setiniz varsa metalik gümbürtüler sizi geleceğin ütopyalarına götürüyor.
Son sözlerimi ise fazla uzatmayacağım. Her şey ortada. Respawn yapılması imkansız olanı yapıyor ve FPS mekaniklerini yeniden özüne döndürüyor. Sadece cesaretiyle bile oyun dünyasının unutulmaz oyunları arasına girebilecek Titanfall uzun süredir oynadığınız en iyi şey olabilir.
Ben FPS oynamayı gerçekten çok ama çok özlemişim. Yarın gidin ve kendinize bir iyilik yapın: Titanfall oynayın. Call of Duty'i yaratan adamların aslında neler başarabileceklerini kendi gözlerinizle görün.
Tebrikler Respawn!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar