Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

Mount & Blade II: Bannerlord Dev Blog 15/11/18

Greatking Çevrimdışı

Greatking

Admin
Web sitesi
Discord
greatking
Cinsiyetiniz
Bay
Şube
Bursa
3afe6b33f56619d78c340b248654033a3cc1d1fd.jpg

Selamlar Kalradya savaşçıları!

Animasyonlar, apaçık amaçları dışında (tamamen hareketsiz bir oyun pek de eğlenceli olmazdı değil mi?), oyun mekaniği üzerindeki derin etkilerinden ötürü, video oyunlarının önemli bir kısmıdırlar. Bir filmi canlandırmak zor bir iş ise, siz bir de oyuncuların girdilerine gore değişecek ve gelişecek bir şeyi canlandırmanın zorluğunu düşünün! Animasyonlar, size ekranda olan şeylere, özellikle de dövüşlerde, tepki vermeniz için ihtiyacınız olan ipuçlarını verirler bu nedenle doğal ve gerçekçi hissettirmelidirler. Fakat aynı zamanda bir oyuncu olarak olan biten şeyleri kontrol altında tutmak isteyeceğinizden, animasyonlar kısa ve her an değiştirilebilir olmalılardır. Sonrasında hareket yakalama ile ilgili tüm teknik zorlukların üstesinden gelmeniz gerekir – hareket yakalamanın söz konusu olmadığı kuşlar ya da köpekler gibi hayvanları canlandırmak buna dahil değildir. Bu hafta bizlere, Mount & Blade II: Bannerlord’da karaklerin karmaşık animasyon süreçleri hakkında kısaca bilgi verecek karakter animasyonu sanatçılarımızdan Abdullah Nakipoğlu ile konuşuyoruz.

AD-SOYAD
Abdullah Nakipoğlu

NEREDEN
Ankara

TALEWORLDS’E KATILMA TARİHİ
2011

EĞİTİM
Animschool - Karakter Animasyonu

RESMİ İŞ TANIMI
Animasyon / Hareket Yakalama Sanatçısı

NORMAL BİR İŞ GÜNÜNÜZ NASIL GEÇER?
Günlük rutinim genellikle rapor edilmiş hatalardaki sorunları çözmeyi, yeni fikirleri ya da istenen geliştirmeleri tartışmayı ve gerekli olduğunda bu fikirlerin prototip çalışmalarını yapmayı kapsıyor.

Animatör olarak görevim, ihtiyaç duyulan her türlü animasyonu hazırlayıp oyuna eklemek. Bu, bazen oyuna eklenen bir hayvanın hereketi, bazen bir saldırı/yaralanma, şehirlerdeki farklı karakterlerin hareketi ya da strateji haritası üzerindeki bir ikonun animasyonu olabiliyor. Eğer karakter animasyonu gerekiyorsa, bunu çoğunlukla hareket yakalama stüdyomuzda kaydedip temizleyerek oyuna hazır hale getiriyorum. Hareket yakalama kullanmadığımız durumlarda (kaz/inek/köpek gibi), animasyonlar üzerinde çalışmadan önce, topladığım referans videolarından yararlanıp kemik sistemini hazırlayarak işe başlıyorum

blog_post_66_taleworldswebsite_02.gif

Bildiğiniz üzere Bannerlord’da sürekli geliştirip iyileştirdiğimiz kendi oyun motorumuzu kullanıyoruz. Ne yazık ki bu bazen, yapmış olduğumuz çalışmaların tekrar üzerinden geçmemizi gerektiriyor. Bazı durumlarda mevcut animasyonlar üzerinde düzeltmeler yapmaya çalıyorum ancak bazen de animasyonu sil baştan yapmam gerekiyor.

İki görevim arasında boş vaktim kaldığında, bu vakti mümkün olduğunca oyunu oynamaya ayırıyor ve tamamlanan animasyonların etkilerine odaklanarak istediğimiz etkiyi verip vermediklerini ya da iyileştirilebilir yanlarının olup olmadığını kontrol ediyorum. Bir şey farkedersem bunu not alıp sonrasında gerekli değişiklikleri yapıyorum.”

blog_post_66_taleworldswebsite_03.gif

BANNERLORD HAKKINDA EN SEVDİĞİNİZ ŞEY NEDİR?
Tarihe ilgim var ve eski zamanlarda geçen savaşları okumayı, incelemeyi seviyorum. At üzerinde savaşmak, kendi ordunuzu kurup kale kuşatmak, bir komutanın hizmetinde çalışmak ya da esir düşmek… Zengin ve detaylı dünyasıyla Bannerlord, bizlere tüm bu deneyimleri ve çok daha fazlasını sunuyor! Dahası oyun, Warband’de olduğundan çok daha gelişmiş, benzersiz bir dövüş sistemine sahip.”

BANNERLORD’UN GELİŞTİRİLMESİ SIRASINDA ŞİMDİYE KADAR ÇÖZDÜĞÜNÜZ EN ZOR SORUN NEYDİ?
Yapım aşaması boyunca farklı zorluklarla ve sorunlarla karşılaştım elbette!

Oyun mekaniklerinin sınırları içerisinde çalışacak ve bir şekilde doğallığını da kaybetmeyecek animasyonları hazırlamak zorlayıcıydı. Bazen ‘hareketler daha doğal olamaz mı?’ gibi yorumlarla karşılaşıyoruz ve aslında daha detaylı ve canlı animasyonlar hazırlayabilir, daha gerçekçi ve doğal görünmelerini sağlayabiliriz. Ancak bu, oyuncu için karakterlerin kontrollerini tamamen kısıtlayabilir. Örneğin oyuncular, bir saldırıyı her an blok emri vererek bölebilirler ya da bir saldırının sonlanmasını beklemeden karakterlerini herhangi bir yöne hareket ettirebilirler. Tamamen gerçekçi animasyonlar hazırlarsak, o zaman bu tip durumlarda oyuncunun kontrolünü azaltmamız ve harketlerini sınırlamamız gerekir. Ayrıca hızlı yanıt veren yönelimli dövüş sistemimiz gibi bazı durumlarda bir animasyonda aşırıya kaçıyoruz ki oyuncu kolayca farkedebilsin. Sonuç olarak, oyuncunun kontrolünü kısıtlayan herhangi bir animasyonu minimum seviyede tutuyor, oyuncuların hızlı cevap alabildikleri bir kontrol sisteminde yeteneklerini kullanmalarına ve geliştirmelerine olanak veriyoruz.

Farklı zorlukta diğer bir çalışmaya ise yaralanma animasyonlarını örnek verebilirim. Bu animasyonlar, vücudun her bir bölgesi için ayrı, üç farklı seviye olarak ve dört farklı yön için hazırlanmalılar! Yine bu animasyonlar, seviyesine gore oyuncunun kontrolünü kısıtlamayacak kısalıkta olmalı ve ters kinematik (IK) sistemi ile uyumlu çalışmalılar. Yani, zeminde hareket yakalama kaydı ile hazırladığımız animasyonlar oynarken, üst katmanda saldırının geldiği bölge ve yöne göre IK sisteminden gelen tepki eklenir. Tüm bunların MoCap (hareket yakalama) kaydını yapmak ve bu hareketlerdeki IK sistemine uymayan vücut hareketlerini temizlemek zorlu bir süreçti.”

ŞU ANDA NE ÜZERİNDE ÇALIŞIYORSUNUZ?
Şu anda oyuna yeni eklenen köpek animasyonlarının hazırlanması üzerinde çalışıyorum. Diğer yandan binicinin attan düşme hareketinin daha etkileyici olması için yeni hareket yakalama kayıtları hazırlıyorum.”

blog_post_66_taleworldswebsite_04.gif

blog_post_66_taleworldswebsite_05.gif

BANNERLORD’DA EN SEVDİĞİNİZ ÜLKE HANGİSİ?
Favori krallığım yok doğrusu ama Khuzait Hanlığı ile Kalradya kıtasını birleştirmeye çalışmak eğlenceli olacaktır.”

OYUNDA ATLI OKÇULARIN ANİMASYON SÜRECİNİ AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? GERÇEK ATLAR MI KULLANDINIZ?
At için MoCap kayıt süreci oldukça zahmetli bir iş. Bir atın kasları üzerine yerleştirilen reflektörlerden gelen veri, fazlasıyla kirli oluyor ve bu verinin kemik hareketleri için kullanılmasından önce yoğun bir temizlik aşamasından geçmesi gerekiyor. Eğer kas simülasyonu kullanıyor olsaydık, bu veri çok işimize yarayabilirdi ancak kullanmıyoruz ve bu yüzden (diğer tüm hayvan animasyonlarında olduğu gibi) at animasyonlarında onları el ile hareketlendiriyoruz. ”

ÖZEL SİNEMATİK ANİMASYONLAR OLACAK MI? (WARBAND’DEKİ DÜĞÜNLER GİBİ,CENAZE TÖRENİMİZİ GÖREBİLECEK MİYİZ MESELA?)
Evet, Warband’deki gibi oyun içi ara sahneler olacak.”

MODLAMA İLE ALAKALI BLOGDA, MOD GELİŞTİRİCİLER İÇİN BİR DİZİ ARAÇ LİSTESİ YAYINLAMIŞTINIZ. MODEL/ANİMASYON GÖSTERİCİ İLE KULLANDIĞINIZ YAZILIMLAR YA DA ANİMASYONLARI HAZIRLAMAK İÇİN KULLANDIĞINIZ ÜÇÜNCÜ TARAF YAZILIMLAR HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?
Oyun motoru içerisinde işimizi kolaylaştıran ve mod geliştiricilerin sevebileceği bazı yenilikler var. Oyun motorumuz, yeni model viewer penceresinde birden fazla model ve iskeleti aynı anda sahneye ekleme ve animasyonları inceleme imkanı sunuyor. Üzerinde çalışılan animasyonun kaynak dosyasında değişiklik yaptığımızda, bu değişiklikler aynı anda oyun motorunda da güncelleniyor. Yine bu pencerede animasyonun hızını ve modelin bağlı olduğu iskeleti incelemek ya da istenirse statik objeler ekleyerek kendi sahnemizi hazırlamak da mümkün.

Bir animasyonun hazırlanması sürecinde hareket yakalamayı düzenlemek için Motion Builder programını kullanıyoruz. Buna ek olarak 3ds Max ve Maya kullanıyoruz. Oyuna animasyon eklemek için ise ortak bir format olan .FBX uzantısını kullandığımızdan mod geliştiricilerin bu konuda bir zorluk yaşamayacaklarını düşünüyorum.”

blog_post_66_taleworldswebsite_06.gif

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar