Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

Gta 5 Fivem Rp Terimleri Nelerdir?

Greatking Çevrimdışı

Greatking

Admin
Katılım
23 Temmuz 2013
Mesajlar
1,066
Puanları
448
Yaş
35
Discord
Greatking#7993
Cinsiyetiniz
Bay
Şube
Bursa
GTA 5 oyun hikayesini bitirip GTA 5 Online’da oynamaktan sıkılan oyuncular role play (rol yapma) sunucularında oynamayı tercih ediyorlar. Oyuncular tarafından geliştirilen bu sunucuların bazılarına herkes girebilirken bazılarına girmek için ise oyun bilgisi ve bir kaç role play kavramlarını bilmek gerekiyor. Bu tarz sunuculara white list’li sunucular denmektedir. White list sayesinde sunucuya yalnızca oyunu bilen ve role play kavramlarına hakim oyuncular girebiliyor. Böylece daha eğlenceli bir oyun ortamı oluşturulmuş oluyor. GTA 5 white list’li sunucularda oynamak için bilinmesi gereken fivem terimleri şu şekildedir;

FiveM Terimleri (Detaylı Anlatım)​

Kaliteli GTA 5 RP sunuculara girebilmek için önce bir mülakat aşamasından geçmeniz gerekiyor. Bu mülakatlarda GTA 5 rol yapma kavramları hakimiyeti sorulmaktadır. Bu sunuculara girmek için bilmeniz gereken FiveM terimleri tamamıyla aşağıdaki gibidir;

 • In Character(IC)
  • Rol yapmak için oluşturduğunuz karakterinizdir. Oynadığınız karakterin oyun içerisinde dahil olduğu her şey IC olarak adlandırılmaktadır. IC olarak yaptığınız şeylerin hiç birisinin gerçek hayatla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.
 • Out Of Character (OOC)
  • Rol yaptığınız karakterinizin veya yapılan rol ile herhangi bir ilgisi olmayan olayları içermektedir. OOC bildikleriniz oynadığınız karakterin bilmesinin imkansız olduğu veya bilmemesi gerekenleri içerebileceği için bu bilgileri direkt olarak oyuna yansıtamazsınız. Kısacası OOC denilen kavram rol yaptığı karakteri oynayan oyuncunun oyunla ilgili gerçek hayatta edindiği bilgileri içermektedir.
 • Mixing
  • Adından da anlayabileceğiniz üzere IC ile OOC’nin karışımıdır diyebiliriz. Oyuncular arasında oyun harici gerçekleşen bir olayın oyundaki karakterlere yansıtılması mixing örneğidir. Ayrıca bunun tam tersi durum olan oyundaki olayın oyun harici oyuncuların birbirlerine karşı tutumlarına yansıtılması da mixing olarak adlandırılmaktadır.
 • Random Death Match (RDM)
  • Hemen hemen bütün FiveM sunucularında en sevilmeyen ve genellikle yasaklanan terimdir. Tanımı ise oldukça basit. Herhangi bir rol içerisinde olmadan, tamamen rastgele elinize silah, bıçak vb. silahlar alarak rol yaptığınız FiveM sunucusunda oynayan diğer oyuncuları öldürmektir. RDM yapan oyuncular genellikle banlanmaktadır.
 • Vehicle Death Match (VDM)
  • Bu da aynı RDM gibi bütün sunucularda yasaktır. RDM’den tek farkı ise hiç bir rol yapmadan bindiğiniz herhangi bir araba, motor vb. gibi araçlarla diğer oyuncuları öldürmektir. Fakat aracın kontrolünü kaybedip karşıdaki oyuncuyla bir rol içerisinde olmamanıza rağmen onu öldürdüğünüzde bu VDM sayılmamaktadır. Burada kaza rolü yaparak devam edebilirsiniz.
 • Non-RP Driving
  • Eğer ki hard sunucularda oynuyorsanız veya oynamak istiyorsanız bu kurala çok dikkat edildiğini unutmayın. Gerçekte her aracı her yolda süremezsiniz. Non-Rp driving terimi de bunu açıklamaktadır. Gerçekte kumsalda, dağda, çamurda veya bataklıkta sürülemeyecek araba, motor vb. gibi araçları oyun içerisinde de bu tarz bölgelerde süremezsiniz. Örneğin sunucuda yere yakın yarış arabası ile dağda tam gaz hoplaya zıplaya, taklalar ata ata araç sürerseniz Non-rp driving yapmış olursunuz. Bu kural her sunucu için farklıdır.
 • Meta Gaming
  • Rol sunucusunda oynadığınız karakterin bilmediği bir bilgiyi veya olayın oyun dışı herhangi bir yolla ( Discord, TS vb. ) öğrenilip bunun oyunda yapılan role yansıtılması meta gaming olarak adlandırılır. Oyunda bir yerde ölen karakterinizi oradan alması için arkadaşınıza Discord vb. gibi iletişim programlarından yazmanız veya bir olayı gerçek hayatta arkadaşlarınızla planlayıp oyuna girip hiç bir rol yapmadan direkt o olayı uygulamanız meta yaptığınız anlamına gelmektedir. Anlaşıldığı zaman yüksek ihtimalle sunucudan uzaklaştırılırsınız.
 • Powergaming
  • En basit tanımıyla gerçek hayatta yapılması imkansız olan şeyleri oyunda yapmaktır. Oyundaki herhangi bir köprüden düşmekte olan bir arabayı tutup düşmesini engellemek powergaming‘e örnek olarak verilebilir.
 • Force RP
  • Sunucuda yer alan diğer oyuncuları yapmak istemedikleri bir rol içerisinde zorla sokmaktır. Oyuncuların şikayetleri doğrultusunda oyundan süreli veya süresiz uzaklaştırılabilirsiniz.
 • Revenge RP
  • Rol sırasında karakterinizin canı sıfırlandığı zaman karakter yerde hareketsiz olarak yatar. Bu durumda hastaneye kaldırılırsınız. Hastaneden çıkar çıkmaz sizi ağır yaralayan oyuncularla tekrar çatışmaya girdiğiniz zaman revenge rp ( intikam rolü ) yapmış oluyorsunuz. Sunucularda genel bir kural olarak çatışma sırasında karakterinizin canı sıfırlanıp hastaneye götürülüp iyileştirildiği andan itibaren önceki 30 dakika boyunca olup biteni unutmanız gerekir. Aksi takdirde revenge rp durumu ortaya çıkmaktadır.
 • Fail-RP
  • Yapılan role uymayan ve rol dışı hareketlerdir. Fail-Rp yapıldığı tespit edildiği zaman her şey bunun gerçekleştiği durumundan öncesine alınır ve sanki bu hiç yapılmamış gibi davranılır.
 • Fear RP
  • Rolde karakterinize silah doğrultulduğunda, 5-6 kişi veya daha fazla kişi tarafından etrafınız sarıldığı gibi durumlarda kalırsanız fear rp yani korkmuş rolü yapmalısınız. Bunun gibi durumlarda karakteriniz bir süper kahraman değilse yapmanız gereken şey karşınızdaki oyuncuların direktiflerini kabul etmektir. Korku rolü yapmadan hiç bir şey yokmuş gibi kaçmak veya size doğrultulan silaha karşı koşup onu engellemeye kalkarsanız fail rp yapmış olursunuz.
 • Bug Abuse
  • FiveM sunucuları GTA 5 oyuncuları tarafından geliştirilmektedir. Durum böyle olunca sunuculardaki özellikler kodlanırken bazı açıklar meydana gelebiliyor. Sunucudaki oyun açıklarını fark edip bunları bilinçli olarak kullanmak bug abuse olarak adlandırılmaktadır. Farkına varmadan bir oyun açığı ile karşılaştığınız durumda bunu kullanmadan önce sunucu yetkililerine bildirmek yapılabilecek en iyi tercih olacaktır.
 • Combat Log
  • Rol esnasında herhangi bir sebep olmadan bilinçli olarak bir anda oyundan çıkmak combat log yaptığınızı gösterir. Bu durum rol yaptığınız oyuncuların canını epey sıkacaktır. Combat log yapmanız durumunda ceza almanız kaçınılmazdır.
Bu kavramlar arasında en çok Fail-RP, OOC, IC, Meta ve Mixing çok fazla sorulmaktadır. Tabi ki burada önemli olan sadece bezber yapmanız değil kendi yorumlarınızı da katabilmenizdir. Kendinizden bir şeyler katarak white list sunucu mülakatlarından başarılı bir şekilde geçebilirsiniz.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar