Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani
OynFrm Reklam Alani OynFrm Reklam Alani

Football Manager 2013 ( İnceleme )

Kasım

06ofkalfasi
Şube
Bursa
F.png
ootball Manager serisinin son oyunu olan Football Manager 2013 nihayet piyasaya sürüldü (oyun tabii ki 2 Kasım 2012 tarihinde piyasaya çıkıyor ama en azından ön sipariş verdiyseniz şu anda oyunu oynayabiliyorsunuzdur). Sports Interactive'in göz bebeği oyunu hakkında geçtimiz günlerde bildiğiniz gibi bir izlenim yazısı yazmış ve oyunun nasıl olacağı hakkında sizlere az çok bilgi vermeye çalışmıştık. Şimdi ise sırada oyunun incelemesi var, ilk defa %100 Türkçe olarak piyasaya sürülen Football Manager 2013 tüm futbol severlerin gözdesi olmaya aday mı yoksa bizi hayal kırıklığına mı uğrattı gelin hep birlikte bakalım. İncelemenin devamını okumak istemeyenler içinse küçük bir ipucu vereyim; koşarak gidin ve Football Manager 2013'ü satın alın, zira karşımızda mükemmele yakın bir oyun duruyor.

Her sene daha da gerçekçi olan oyunun eğlencesi acaba gittikçe azalıyor mu?

Football Manager 2013'ün %100 Türkçe olduğunu ve oyunun Türkçe olmasının ne gibi güzellikler sağladığını önceden yazdığım izlenimde sizlere aktarmıştım, o yüzden bu inceleme yazımda bunları bir daha anlatmayacağım. Eğer merak ediyorsanız izlenim yazımı okuyabilirsiniz. Ben bu yazıda daha çok Football Manager 2013'ün 2012 versiyonuna göre ne gibi yenilikler içerdiğini anlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi her yıl seri halinde çıkan oyunlarda pek fazla değişiklik olmaz, zira yapımcı firmalar değişiklik yapmaya korkar. Çünkü zaman azdır ve büyük bir değişiklik yaparlarsa onun üstesinden gelemeyebilirler (oyun hatalı olabilir, yaptıkları değişiklik serinin eski hayranlarını üzebilir vb...). Football Manager serisinde de durum bu seneye kadar aynıydı; Sports Interactive bir kaç yenilik ekler, oyunun hatalarını giderir, kadroları günceller ve oyunu piyasaya sürerdi. Ancak Football Manager 2013'te Sports Interactive büyük bir risk almış ve oyunu baştan aşağıya yenilemiş, yeni modlar eklemiş, daha da gerçekçi bir oynanış kotarmış ve kısacası son yıllarda piyasaya sürülen en iyi futbol menajerliği oyununu bizlere sunmuş.

i1.jpg

Haberler size oldukça detaylı bir şekilde aktarılıyor.

İlk olarak oyunda bulunan modlardan sizlere bahsetmek istiyorum; Football Manager modu bildiğiniz kariyer modu, eski oyunlardaki gibi takımınızı seçiyorsunuz ve yönetiyorsunuz. Football Manager Classic modu ise Football Manager moduna göre daha kolay ve hızlı oynanabilen bir mod. Kısacası oyunu eski Championship Manager oyunlarına çeviriyor. Meydan Oku modunda ise belirli görevler (güçlü bir takımla kupa almaya çalışmak veya güçsüz bir takımı ligde tutmaya çalışmak gibisinden...) size veriliyor ve onları başarmaya çalışıyorsunuz. Açıkçası bu mod oyuna ayrı bir hava katmış, bu görevleri yapmak hayli zor ama yapınca da kendinizi gerçek bir teknik direktör gibi hissediyorsunuz. Rekabet modunda ise yeni bir takımla veya kariyerde kullandığınız takımınızla arkadaşlarınıza karşı tek bir maçta, ligde veya kupada mücadele edebiliyorsunuz aynı FIFA'nın modlarında olduğu gibi.

Football Manager Classic modu oyuna ayrı bir hava katmış ve bana göre pek çok kişiyi mutlu edeceğe benziyor. Çünkü ben dahil çevremdeki pek çok kişi oyunun her sene daha gerçekçi olmasından yakınıyordu ve gerçekçilik arttıkça oyunun eğlencesinin azaldığını söylüyordu. Sports Interactive de bu eleştirileri duymuş olacak ki oyuna böyle bir mod eklemiş. Bu modu seçtiğinizde oyun birdenbire serinin kimilerine göre en iyi oyunu olan Championship Manager 01/02'ye dönüşüyor. Bu modda, takım konuşmaları, gazete röportajları, oyuncularla konuşmak, diğer teknik direktörlere laf atmak vb... oyunu yavaşlatan hiç bir etmen bulunmuyor. Sadece takımın taktiğiyle ve nasıl oynadığıyla ilgileniyorsunuz o kadar. Hatta ve hatta maçları bile izlemeden direkt olarak sonuçları bile alabiliyorsunuz, eğer zamanım yok, yeni transfer ekranını beğenmiyorum, diğer gerçekçilik unsurları beni bayıyor, ben sadece eğlenmek için oynuyorum diyorsanız Football Manager Classic modunu çok seveceksiniz.

i2.jpg

Taktik ekranında çok fazla zaman geçireceksiniz.

Oyunun normal kariyer (Football Manager modunda) modunda da bu sene bizi pek çok yenilik bekliyor. Her sene artan gerçekçilik bu sene tavan yapmış. Taktik ekranı, antrenman ekranı ve medyayla etkileşim bu sene had safhada. Medyada söylediğiniz her söz, maça girmeden takıma ettiğiniz her kelam veya röportajlarınızda söyledikleriniz oyunun gidişatına birebir etki ediyor ve yaptıklarınızın doğurduğu sonuçlara göre ileride mutlu veya pişman olabiliyorsunuz. Kısacası gerçek hayatta teknik direktörler ne yaşıyorsa sizler de bu oyunda onları yaşıyorsunuz. Ayrıca artık asistanlarınıza belirli görevler verebiliyorsunuz ve siz sadece belirli yönlerle ilgilenebiliyorsunuz. Maçlardan önce takımla konuşmak veya medyaya röportaj vermek size zor mu geliyor, o zaman asistanınıza verin bu görevleri siz başka işlerle ilgilenin. Yani artık her şeyle sizin ilgilenmeniz gerekmiyor, yanınızda bulunan teknik ekibinizle görev paylaşımı yapabiliyorsunuz yine gerçek hayatta olduğu gibi. Oyunun yenilikleri bununla da kalmıyor; Sports Interactive Football Manager 2013'ün kullanıcı arayüzünü son derece kullanıcı dostu yapmış. Aradığınız her şeye artık rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz ve istediğiniz her türlü bilgiyi alabiliyorsunuz. Tabii bunda oyunun artık yavaştan 2 boyutlu ekranları bırakarak 3. boyuta geçmesinin de faydası olduğu kesin. Artık Football Manager sadece bilgisayarınızın işlemcisini değil, ekran kartınızı da kullanıyor. Dolayısıyla daha güzel grafikleri ve daha hızlı oynanışı sizlere sunuyor. Maç aralarında çok bekleme de serinin bu oyunuyla tarih oluyor, artık zaman daha hızlı geçiyor ve ekran başında sıkılmıyorsunuz.

3 boyutlu maç motoru da bu yıl geliştirilenler arasında yer alıyor

Sports Interactive, 3 boyutlu maç moturunda da önemli gelişmelere imza atmış bu sene; artık sahada oyuncular daha gerçekçi hareket ediyorlar ve takımınıza verdiğiniz taktiklerinizi sahada uyguluyorlar. Ayrıca artık yavaş yavaş görsel olarak da maçları izlemek eğlenceli olabiliyor, seyirciler, hava şartları daha bir güzel gözüküyorlar. Maç esnasında bir de Twitter'a benzer bir ekran konulmuş. Bu ekranda size maçla ilgili veya ligdeki diğer maçlarla ilgili haberler veriliyor. Bu ekranı oldukça sevdiğimi söylemek isterim; hemen hemen önemli her bilgiyi size veriyor ve sizler de adımlarınızı ona göre atıyorsunuz. Maç ekranın da kullanılan arayüz de diğer arayüzler gibi son derece kullanıcı dostu ve maç esnasında istediğiniz her bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

i3.jpg

Meydan Oku modu oyuna yeni bir soluk katmış.

Artık yazımın sonlarına yaklaşmışkan biraz da oyunun çok oyunculu özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bu yıl Steam'in desteğini de arkasına alan Football Manager 2013 seride ilk defa olmak üzere İnternet üzerinden çok oyunculu oyunlara destek veriyor. Yani artık arkadaşlarınızla ligler, kupalar veya tekli maçlar düzenleyebilir ve en iyi teknik direktörün kim olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca yine birlikte kariyer moduna girebilir ve başa baş bir mücadele yapabilirsiniz. Bana göre seriye yıllar öncesinde gelmesi gereken bu özellik bu yıl gelmiş iyi de olmuş. Ne diyelim geç olsun, güç olmasın. Bunun dışında artık oyun İnternet üzerinden skor tablosuna (leaderboards) da sahip, artık skorlarınızı tüm FM 2013 oyuncuları ile karşılaştırabilir ve aldığınız başarılarla skor tablosunda yüksek sıralara tırmanmaya çalışabilirsiniz. Bunların haricinde Football Manager 2013, 50'den fazla lig, 500 binden fazla gerçek oyuncu ve teknik ekip, ve bu incelemede sayamadığım 900'den fazla da yenilik içeriyor.

Bu sene ilk defa Türkçe olarak piyasaya sunulan Football Manager 2013'ü futbol fanatiği olun veya olmayın tüm oyunculara gönül rahatlığıyla öneriyorum. Tabii ki boş zamanlarınıza da elveda diyebilirsiniz, demedi demeyin. Sports Interactive görünüşe göre yememiş, içmemiş ve bizlere son yıllarda piyasaya sürülen en yenilikçi, en detaylı, en kolay oynanabilir, en gerçekçi ve en eğlenceli Football Manager oyununu sunmuş, kendilerini de buradan tebrik ediyorum. Şimdi izninizle Barcelona takımı beni bekliyor, Şampiyonlar Ligi'nde final maçıma çıkıyorum da. Herkese iyi oyunlar.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar